Formula 1 Kuralları

formula 1 kurallarıEn pahalı ve en çok izlenen spor dallarından birisi olan Formula 1 , çok uzun yıllardan beri takip edilen ve düzenlenen bir yarış. Buna göre F1, ilk defa 1946 senesinden oluşturulmuş olan kurallardan sonra start altı. İlk yarışlar ise 1950 yılında İngiltere’de düzenlendi. Bu tarihten sonra daha düzenli olarak yapılmaya başlanan yarışlar, Formula 1 kuralları çerçevesinde yarış severler ile buluşmakta. F1 kuralları, periyodik olmasa da her sene farklılık gösterebiliyor. Bunun nedeni ise yarışları çok daha ilgi çekici bir hale getirmek. Güncellenen kurallar sayesinde takım ve pilotlar da kendilerini yenilemiş oluyor. Formula 1 oyun açıklanma tarihi duyurusundan önce kurallara bir göz atalım.

Formula 1 Kuralları Nelerdir?

  • Üst üste iki yarışa mutlaka aynı motor kullanılmak zorunda.
  • Sıralama turları organizasyon içinde son derece büyük bir öneme sahip. Buna göre sıralama sona erdikten sonra, yarışın başlayacağı zaman dilimine kadar herhangi bir şekilde yakıt ikmali yapmak mümkün olmuyor. İlk tur 20 dakika olurken, ikinci tur 15 dakikalık bir süreye sahip. Bunun yanı sıra finalde ise 10 dakikalık bir süre mevcut.
  • Vites kutsunun mutlaka dayanıklı olması gerekiyor. Formula 1 kuralları içindeki ayrıntıya göre vites kutusu kesinlikle 4 yarış dayanmalıdır. Bunun yanı sıra eğer vites kutusu gibi bir değişiklik olura, pilot yarışa tam 5 sıra arkadan başlamaktadır.
  • Araçlarda kullanılacak olan yakıt ile alakalı kurallar da mevcut. Buna göre kullanılan yakıtın en az 5.75’lik bir bölümü bio yakıt özelliğine sahip olmak zorunda.
  • Yeni kurallardan birisi ise pilotların baş kısmının korunması için yapılmış olan özel bir kafes. Bu kafes sayesinde özellikle başın darbe almasının önüne geçilecek.

Formula 1 2019 hakkında tüm bilgilere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Formula 1, puanlama konusunda da bir takım kurallara sahip. Aslında bu kurallar eskiden daha farklıydı. Ancak günümüzde kurallarda bir değişiklik yapıldı. Buna göre yarış sonundan ilk 10 sıra içinde olan kişiler puan alacaklar. Bu puanlar, birinciden onuncu olan kişiye göre sırası ile 25, 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2, 1 şeklinde. Eskiden sadece ilk 8 sıraya puan verilmekteydi.